Parfémy – Ako fungujú, z čoho sa skladajú

Správne vybraná osobné vôňa by mala vystihovať osobnosť nositeľa, ale aj príjemne dopĺňať vzhľad a podporovať vašu sebadôveru. Parfumy treba vyberať veľmi starostlivo a uvážlivo.

Vôňa má moc

Dôležitý faktor, ktorý nám umožňuje urobiť dobrý prvý dojem a dotvoriť našu osobnosť to práve vôňa. „Ľudský mozog je na zapamätanie vôní veľmi dobre naprogramovaný. Podľa niektorých vedcov si človek pamätá každú vôňu, ktorú už niekedy zaregistroval. Navyše sa s vôňami spája spomienky na určitých ľudí alebo chvíle. Iste aj vy máte vôňu nejaké dobroty spätú s detstvom.

Vôňa navyše dokáže ovplyvňovať ľudskú psychiku: liečebné metódy, ktoré pôsobenie vôní využívajú, sa nazývajú aromaterapia. Naopak zápachy na človeka pôsobia negatívne. Rad miest alebo situácií má svoju typickú vôňu – kostoly bývajú „vykurované“ kadidlom, na Vianoce sa páli vonná purpura, na osvieženie vzduchu v miestnostiach sa používajú vonné tyčinky a sviečky.

Nie je parfum ako parfum

Verte tomu, že to, čo vám stojí vo flakóne na poličke v kúpeľni, možno nemusí byť naozajstný parfum. Parfumom totiž nazývame vôbec najintenzívnejšia vôňu s podielom vonných látok 15 – 40%. Bežnejšie a tiež cenovo dostupnejšie je tzv. Parfumová voda (Eau de Parfum sa skratkou EdP), ktorá obsahuje 12 – 15% vonných látok. Ďalším typom je toaletná voda (Eau de Toillete – EdT), v ktorej sa nachádza 6 – 12% vonných látok a je ľahšia a tiež menej trvanlivá ako vyššie spomenuté typy.

Kvalitné parfémy sú pre neustále nosenie obvykle príliš ťažké a z ich pravidelného používania by nositeľku mohla dokonca rozbolieť hlava. Preto je vhodnejšie schovať si ich na vzácnejšie príležitosti a pre bežný deň nosti toaletné a kolínske vody, poprípade ľahšie parfumové vody.

Kvetina, ovocie či vône orientu?

Moderné parfémy môžeme pre lepšiu orientáciu rozdeliť do niekoľkých hlavných skupín, ktoré sa potom dajú ďalej členiť. Patrí sem napr. skupina vôní kvetinových, ovocných, citrusových, drevených a tiež ich rôzne kombinácie. Pri každom parfúme navyše rozlišujeme 3 časti – hlavu, srdce a základ, podľa toho, kedy sa ktoré vône uvoľňujú.

 

Ako vybrať najlepší parfém

1. Urobte si prieskum

Urobte poriadny prieskum v parfumérii aj na internete a vyberte si parfémy, ktoré vás zaujímajú. Dôvodom pre zaradenie na prvú verziu zoznamu môže byť zaujímavá reklama, odporúčania kamarátky alebo len pekný názov. Ak máte napr. rada Barcelonu a tvorbu Salvadora Dalího, určite na svoj zoznam zaraďte jeho vôňu Laguna Maravilla. Prvý zoznam môže čítať aj desiatky názvov.

2. Podniknite pátranie

Prehľadajte web a nájdite si informácie o zložení parfémov z vášho zoznamu. Na jeho základe vyraďte vône, ktoré nekorešpondujú s vašou osobnosťou a vkusom. Ak máte rada svieže kvetinové a citrusové vône, môžete predpokladať, že parfum z orientálnej skupiny pre vás bude príliš ťažký. Naopak ak trebárs milujete vôňu ruží alebo mandarínok, môžete svoj pôvodný zoznam zúžiť na niekoľko málo mien, ktoré túto obľúbenú vôňu obsahujú.

3. Zapojte nos

Obíďte parfumérie a všetky vône zo zúženého zoznamu ovoňajte. Vzhľadom k tomu, že parfumy voňajú na každej osobe inak, je najlepšie vyskúšať ich doslova na vlastnej koži. Čím dlhší je však váš zoznam, tým viac času na to bude treba. V jeden deň sa neodporúča skúšať viac než dvetri vône, ďalšie už vaše čuchové ústrojenstvo nerozlišuje. V dobrých parfumériách vám ponúknu dózu so zrnkovou kávou. Keď k nej privoniate, arómu kávy vôňa vo vašom nose zneutralizuje a môžete pokračovať vo výbere.

4. Testujte vo všetkých možných podmienkach

K vôňam, ktoré prešli ďalším kolom výberu, je dobré objednať si vzorky – vône v malých sklenených fľaštičkách (do 2 ml) na vyskúšanie. Vďaka tomu môžete dať parfumu viac šancí a preveriť ho v rôznych situáciách – v pokoji cez víkend, v škole, práci alebo pri športe. Ušetríte tak aj peniaze za parfum, ktorý vás po pár dňoch omrzí.

5. Nakupujte za najlepšiu cenu

Je všeobecne známe, že parfumy sa väčšinou dajú zohnať lacnejšie v internetových obchodoch. Je to vďaka tomu, že náklady na prevádzku e-shopu sú nižšie ako náklady kamenných predajní. Aj so započítaním poštovného vyjde parfum výhodnejšie. Prejdite si niekoľko internetových parfumérií a vyhľadajte, ktorá ponúka najlepšiu cenu na váš vybraný parfum. Pozor si dajte na to, aby ste porovnávali vždy rovnaký typ intenzity a obsah!!! Pozornosť venujte tiež špeciálnym akciám.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *